Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An object of mass 40 kg having velocity 4i^ m/s collides with another object of mass 40 kg having velocity 3j^ m/s. If the collision is perfectly inelastic, then the loss of mechanical energy in (in SI unit)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 250.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

The momentum is conserved in both the directions.

So after collision the objects stick together and move with a combined velocity

By applying conservation of linear momentum in x-direction

40x4i^+40x0=80vxvx=2i^

40x0+40x3j^=80vyvy=1.5j^

So the final kinetic energy of the combined mass is given by

K.E=12.80.(22+1.52)=250J

Initial kinetic energy of the objects is given by K.E1+K.E2=1240.(4)2+1240(3)2=500J

So the loss in Mechanical energy= 500J -250J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
An object of mass 40 kg having velocity 4i^ m/s collides with another object of mass 40 kg having velocity 3j^ m/s. If the collision is perfectly inelastic, then the loss of mechanical energy in (in SI unit)