Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An object of specific gravity  ρ is hung from a thin steel wire. The fundamental frequency for transverse standing waves in the wire is 300 Hz. The object is immersed in water, so that one half of its volume is submerged. The new fundamental frequency (in Hz) is 

ρw=1 g/cc

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

300(2ρ12ρ)1/2

b

300(2ρ2ρ1)1/2

c

300(2ρ2ρ1)

d

300(2ρ12ρ)

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

The diagrammatic representation of the given problem is shown in figure. Theexpression of fundamental frequency isv=12lTμIn air = mg= ρ(V)gv=12lVρgμ............(i)When the object is half immersed in water T' = mg  upthrustVρg(V2)ρwg=(V2)g(2ρρw)The new fundamental frequency isv'=12l×T'μ=12l(Vg/2)(2ρρw)μ.....(ii) v'v=(2ρρw2ρ)or  v'=v(2ρρw2ρ)1/2=300(2ρ12ρ)1/2Hz

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring