Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An object of 4kg mass is moving under a force, the relation between time and displacement is x=t33 where x is in meters and t is the time in seconds. The following work was completed in the first two seconds:

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3200J

b

320J

c

32J

d

3.2J

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

According to the work-energy theorem, the net work done by forces on an object equals the change in its kinetic energy.

Work done, W=AKE=12mv2-12mu2

Given that:

Mass of the object, m=4kg

The relation between time and displacement: x=t33

To find work done in two seconds t=0s to t=2s

Velocity, v=dxdt=dt3dt=3t23=t2

Initial velocity at t=0s,u=02=0s

Final velocity at t=2s,v=22=t2=4s

Using the equation: W=AKE=12mv2-12mu2

Work done in the first two seconds =12×4×42-12×4×02=32J


 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring