Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An observer is standing at a point O, at a distance of 100 cm from a convex lens of focal length 50 cm. A plane mirror is placed behind the lens at a distance of 150 cm from lens. The magnitude of velocity of her own image as seen by the observer, at the moment when the mirror just starts moving with a velocity of 10 cm/s.

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Towards right is  109  cm/s

b

towards right is  209  cm/s

c

Towards right is  109  cm/s

d

towards left is  209  cm/s

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

VI=2VmV0   VI=2Vm
  velocity of image in the plane mirror will be 20 cm/s in the direction of motion of mirror.

Question Image

First refraction at lens, Image is formed at I

1f=1v1u150=1v1100v=100

Plane Mirror will form image at I'

This I' will behave as object for, 2nd refraction in lens.

u=200cm1f=1v1u150=1v1200v=2003

dVdt=v2u2dudt=200322002dudt=209cm/s


 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring