Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An open organ pipe has a fundamental frequency of 300Hz. The first overtone of a closed organ pipe has the same frequency as the first overtone of this open pipe. How long is each pipe?

(Speed of sound in air =330m/s )

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

lo=55 cm

b

lc=45.25m

c

lo=42 .5cm

d

lc=41.25cm

answer is A, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Fundamental frequency of an open organ pipe,

f1=v2L0 lo=v2f1=3302×300

=0.55m

=55cm

Given, first overtone of closed organ pipe = first overtone of open organ pipe

Hence,

3v4le=2v2lo

lc=34le=34(0.55)

=0.4125 m 

=41.25cm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring