Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An organic compound containing C, H and O has 49.3% A carbon , 6.84% hydrogen and its vapour density is 73. Molecular formula of the compound is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

C3H5O2

b

C4H10O2

c

C6H10O4

d

C3H10O2

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Element%Relative number of atomSimplest ratio
C49.349.312= 4.14.12.74 = 1.5×2 = 3
H6.846.841 = 6.846.842.74 = 2.5×2 = 5
O43.8643.8616 = 2.742.742.74 =1 ×2 = 2

 The empirical formula is C3H5O2

Empirical formula weight = 3 x 12+ 5 x 1+ 2x 16 

                                    = 36+5+32=73

Molecular weight of the compound = 2x VD = 2x 73 = 146

n= mol. wt.  empirical formula wt. =14673=2

Molecular formula = Empirical formula x 2

                           = (C3H5O2) ×2=C6H10O4

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring