Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An organic compound contains 69% carbon and 4.8% hydrogen, the remainder being oxygen.  What will be the masses of carbondioxide and water produced when 0.2 g of this substance is subjected to complete combustion?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.345 g and 0.024 g

b

0.91 g and 0.72 g

c

0.69 g and 0.048 g

d

0.506 g and 0.086 g

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

%C=1244×massofCO2massofsubstance×100

69=1244×massofCO20.2×100

MassofCO2=69×44×0.212×100=0.506g

%H=218×massofH2Omassofsubstance×100

4.8=218×massofH2O0.2×100

massofH2O=4.8×18×0.1100=0.086g

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring