Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An organic compound on analysis was found to contain 0.032% of sulphur. The molecular mass of the compound, If its molecule contains two sulphur atoms, is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

200

b

2000

c

20000

d

200000

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

WOC = 100g
Wsulphur = 0.032g
No.of atoms of sulphur molecule = 2
No.of gram atoms of sulphur mole = 2
weight of sulphur in organic compound = 2(32)g=64g
100g of organic compound contain 0.032g of sulphur
"Xg" of compound contain 2(32g) of sulphur
MW of Organic compound =  2×32×1000.032= 2 x 105
Alternate method 
Approxinate molecular weight = 

\large \frac{number\;of\;atoms/molecule\times GAW\;of\;element\times 100}{percentage\;by\;mass\;of\;element\;in\;the\;compound}


 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring