Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An x-ray tube is operating at 50 kV and 20 mA. The target material of the tube has mass of 1kg and specific heat  495 J Kg1°C1. One percent of applied electric power is converted into x-rays and the remaining energy goes into heating the target. Then  

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

a suitable target material must have high melting temperature.

b

a suitable target material must have low thermal conductivity

c

The average rate of rise of temperature of the target would be   2°C/sec

d

The minimum wavelength of x-rays emitted is about  0.25×1010m

answer is A, C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

P=VI=50×103×20×103=1000J        99%ofP=990J         ΔT=9901×195=2°C       λ=hcev0=1240050×103=0.25×1010m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring