Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A potential difference of 2V is applied between the opposite faces of a Ge crystal plate of area 1 cm2 and  thickness 0.5 mm. If the concentration of electrons in Ge is 2×1019/m3 and mobilities of electrons and holes are 0.36 m2volt-secand 0.14 m2volt-sec,respectively, then the current flowing through the plate will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.56 A

b

0.64 A

c

0.25 A

d

0.45 A

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

σ=neμe+μh                                     ne=nh=n=2×1019×1.6×10190.36+0.14=1.6Ωm1R=ρLA=LσA=0.5×1031.6×104=258Ω i=VR=225/8=1625A=0.64A

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring