Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Assume π = 227 unless stated otherwise. ____ is the capacity in litres of a conical vessel with height 12 cm and slant height 13 cm.


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Height of the conical vessel, h = 7cm
Slant height of the conical vessel, l = 13cm
Radius of the conical vessel, r = √l² - h²
= √(13)² - (12)²
= √169 -144
= √25
r = 5 cm
Capacity of the conical vessel = 1 3πr²h
= 1 3×227 × 5 cm × 5 cm × 12 cm
= 22007cm³
= 22007 ×  11000[∵ 1000 cm³ = 1litre]
= 1135 litres
Assume π = 227 unless stated otherwise. 1135 is the capacity in litres of a conical vessel with height 12 cm and slant height 13 cm.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring