Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Assuming that petrol is octane C8H18 and has a density of 0.8gm/ml,1.425 litres of petrol on complete combustion will consume

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

50 moles of O2

b

100 moles of O2

c

125 moles of O2

d

200 moles of O2

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Petrol is assumed as octane having a chemical formula C8H18 and when this undergoes combustion it forms carbon dioxide and water.

The balanced chemical equation is

2C8H18+25O216CO2+18H2O

 The density, d=0.8gm/ml

The molar mass of C8H18=114 g/mol

Volume of petrol given =1.425 L

We know, density, d= mass/volume mass =0.8×1.425×1000=1140 g

And no. of moles = given mass/molar mass

So, the no. of moles of octane =1140/114=10

2 moles of C8H18 requires 25 moles of O2

10 moles of C8H18 requires =252×10=125

Hence, 10 moles of C8H18 requires 125 moles of O2.

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring