Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

At 1000C the vapour pressure of a solution of 6.5 gm of a solute in 100 gm of water is 732 mm. If Kb = 0.52, the boiling point of this solution will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

102oC

b

103oC

c

101oC

d

1000C

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

At 100oc

             

P_{H_2O}^o=760mm(1atm)\\P_{sol.}=732mm\\W_{solute}=6.5g\\W_{H_2O}=100g

              GMW of H2O=18g

           Kb(H2O)= 0.52KKgmole-1

(I)     Assuming the solution is very dilute

      

\frac{P^o-P_s}{P^o}X\frac{1000}{GMW\;of\;solvent}=molality
m=\frac{760-732}{760}X\frac{1000}{18}

m=2.05m

(II)

           

\Delta T_b=K_bm=0.52(2.05)=1.06K

              Tb(solution)-100=1.06

             Tb(solution) = 101.060C

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring