Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

At  200C, two balloons of equal volume and porosity are filled to a pressure of    2 atm, one with  14kgN2 and the other with 1kg  of  H2. The   N2 balloon leaks to a pressure of  12atm in 1 hour. How long (min) will it take for the H2  balloon to reach a pressure of  12atm ?  

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 16.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

We know that 
rate of diffusion  1Density..........(i)
 Rate of diffusion of  N2(rN2)=Pressure   leakedTime=1/2atm10h
 Rate of diffusion of  H2(rH2)=Pressure   leakedTime=1/2atmt
Using equation (i), we get
rN2rH2=dH2dN2  or   (1/2)/60(1/2)/t+114t=114=0.267hour=0.267×60=16.0min
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring