Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

At 27oC  NO and Cl2 gases are introduced in a 10 L flask such that their initial pressures are 20 and 16 atm respectively. The flask already contains 24 g magnesium (atomic mass = 24). The amount of magnesium left was 0.2 moles due to the establishment of the following two equilibria:

2NO(g) + Cl2(g)   2NOCl(g)

Cl2(g) + Mg(s)   MgCl2(s);   Kp= 0.2 atm1.

The final pressure of NOCl would be:

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

7.84 atm

b

18.06 atm

c

129.6 atm

d

64.8 atm

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let x atm Cl2 reacted in first reaction and y atm Cl2 reacted in second reaction. Therefore, equilibrium pressures are:

Cl2=16xy,NO=202x,NOCl=2x

On solving, x = 9 atm and y = 2 atm

Therefore, pressure of NOCl at equilibrium = 18 atm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring