Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

At 298 K , Henry's law constant of a gas ‘A’ dissolved in water is 1.013×10-2 Kbar. Number of moles of ‘A’ dissolved in one kg of water at 1 atm and 298 K will be 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

111

b

5.55

c

11.1

d

555

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

According to Henry's law

pA=KHXA 

pA=KH×nAnA+nH2O

nA<<<nH2O 

nA in the denominator can be neglected 

pA=KH×nAnH2O 

Given pA=1 atm=1.013 bar KH=1.013×10-2 Kbar=1.013×10 bar

nH2O=100018

nA=pA×nH2OKH nA=1.013×10001.013×10×18=5.55

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring