Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

At 300 K, 3.2 grams of naphthalene is dissolved in CCl4 to make a 250 ml solution. Osmotic pressure of the solution is (no association or dissociation of solute occurs in the solution)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.231 atmospheres

b

5.223 atmospheres

c

4.964 atmospheres

d

2.463 atmospheres

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

π=iCRT ; i=1 π=1×wsoluteGMW of solute×1000Vsolution ( in ml )×RT Molar mass of naphthalene, C10H8=128 g/mole π=3.2 g128 g.mol-1×1000250 ×0.0821 lit-atm.mol-1 K-1×300 K π=2.463 atmospheres ;

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring