Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

At 300 K and 1 atm, 15 mL of a gaseous hydrocarbon requires 375 mL air containing 20% 02 by volume for complete combustion. After combustion the gases occupy 330 mL. Assuming that the water formed is in liquid form and the volumes were measured at the same temperature and pressure, the formula of the hydrocarbon is 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

C4H10

b

C3H6

c

C3H8

d

C4H8

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Volume of O, present in the given volume of air =20100(375mL)=75mL

Volume of air withoutO2=375mL75mL=300mL

The combustion reaction may be represented as 

C xHy  15 mL   +x+y4O275 mL    xCO2+y2H2O(330 - 300) mL

                                              30mL

Obviously, the reaction is 

CxHy+5O22CO2+y2H2O 

Thus  x=2 and y/4=5x=52=3 i.e. y=12

The hydrocarbon is C2H12 , which theoretically, is not possible.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring