Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

At 57°C, gaseous dinitrogen tetraoxide is 50% dissociated. Calculate the standard free energy change per mole of  N2O4(g) at this temperature and at 1 atm.R=8.3JK1mol1,  ln 10=2.3,  log2=0.3,  log3=0.48

 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

756 J  mol-1

b

856 J  mol-1

c

656 J  mol-1

d

 456J mol-1

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

N2O4(g)2NO2(g)

t=0        1t=eq.    10.5PN2O4=0.51.5atm02×0.5PNO2=11.5atm

Kp=(11.5)2(0.51.5)=43

ΔG°=2.3×8.3×330×log(43)

=2.3×8.3×330×(0.60.48)

=756 J  mol-1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring