Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

At 627°C  and 1 atm SO3  is partially dissociated into SO2 and  O2 by the reaction  SO3(g)SO2(g)+12O2(g)
The density of the equilibrium mixture is 0.925 g L1 . What is the percentage degree of dissociation?(Round off to the nearest integer)
(Use R=0.0821  L  atm  K1 mol1 , Atomic Mass : S = 32, O = 16)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 34.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Let the molecular mass of the mixture at equilibrium be  Mmix.
Applying the relation:
Mmix=dRTP=0.925×0.0821×9001=68.348
Molecular mass of  SO3=80
Vapour density of  SO3,  D=802=40
Vapour density of mixture,  d=68.3482=34.174
Let the degree of dissociation be  x.
x=Dd(n1)d=4034.174(341)×34.174=5.826×234.174=0.34

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring