Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

At a certain temperature , the vapour pressure of water is 50 mm .The relative lowering of vapour pressure of a solution containing 36 g of glucose in 900 g of water is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.1

b

0.004

c

0.5

d

3.75

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Solution: According to Raoult’s Law
R.L.V.P = mole fraction of solute

R.L.V.P=n1n1+n2

Wt of Glucose (solute) = W = 36g
 GMW of Glucose = M =180g
 Wt. of water = W = 900g
 GMW of water = M =18g

No. of Moles of Glucose=n1=W1M1=36180=0.2

No. of Moles of Glucose=n2=W2M2=90018=50

R.L.V.P=n1n1+n2=n1n2( n1<<n2)

=0.250=0.004

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring