Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

At a certain temperature the equilibrium constant Kc is 0.25 for the reaction A2(g)+B2(g)C2(g)+D2(g) . If we take 1 mole of each of the four gases in a 10 litre container, what would be equilibrium concentration of  A2(g) ?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.133 M

b

0.033 m

c

0.331 M

d

1.33 M

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

QC=1×11×1=1 
        QC>KCbackward  reaction
Given that  A2+B2C2+D2
                   C2+D2A2+B2
                   (1x)10(1x)10     (1+x)10(1+x)10
                   1<C=[A2][B2][C2][D2]=(1x10)2(1+x10)2
                   0.25=(1x10)2(1+x10)2x=0.333
                  (A2)=1+x10=1+0.33310=0.133

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring