Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

At certain temperature (T) for the gas phase reaction

 2H2O(g)+2Cl2(g)  4HCl(g)+O2(g)          Kp=12×108  atm
If Cl2, HCl&O2 are mixed is such a manner that the partial pressure of each is 2 atm and the mixture is brough into contact with excess of liquid water. The approximate partial pressure of Cl2 when equilibrium is attained at temperature (T) in correct scientific notation is A×10B atm. (A+B) value is 
[Given: Vapour pressure of water is 380 mm Hg at temperature (T)]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 6.6.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

If KP is v.hight, any one of the reactant (limiting reagent) will be completely reacted at the time of reaching eq. state. Since liquid water is present in the vessel,  PH2O maintained constantly at 380 mm of Hg (0.5 atm)
2H2O(g)+2Cl2(g) 4HCL(g)+O2(g)  
  t=0             0.5 atm      2 atm        2 atm     2 atm
t = eq. state  0.5 atm   2-2= x     2+4 = 6 atm   2+1=3 atm
12×108=64×30.52×x2x2=64×108 x=36×104=3.6×103atm   A+B=3.6+3=6.6

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring