Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

At distance of 5cm and 10cm outwards from the surface of a uniformly charged solid sphere, the potentials are 100V and 75V respectively. Then

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

the electric field on the surface is 1500 V/m.

b

potential at its surface is 150V.

c

the electric potential at its centre is 225V.

d

the charge on the sphere is 53×1010 C.

answer is A, C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given potential at 5cm from surface outer = 100V.

Potential at 10 cm from surface = 75 V

Let the radius of sphere be 'x',

Q(100)4πϵ0(x+5)=100,Q(100)4πϵ0(x+10)=75

 x+10x+5=43, 3x+30=4x+20

x=10 cm

On substituting, Q×9×109×102(15)=100

Q=159×109=53×109 C

Potential at surface VS=Q×1004πϵ0(10)=150 V and 

Potential at centre =32VS=225 V

field on surface =15010×102=1500 V/m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring