Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

At distance of 5cm and 10cm outwards from the surface of a uniformly changed non conducting solid sphere, the potentials are 100V and 75V respectively. Then

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The electric potential at its centre is 225 V

b

The potential at the surface of the sphere is 150V

c

The electric field on the surface of the sphere is 1500 V/m

d

The charge on the sphere is 53×109C

answer is A, B, C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let 'r' be the radius of the surface of sphere.

kqr+5=100

kqr+10=75

r=10cm,kq=15

q×9×109=15q=53×109C

Es=q4πε0×0.12=53×109×9×109×102=1500V/m

Vs=kqr=150 V

Vc=32Vs=32×150=225V

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring