Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

At t=0 , an arrow is fired vertically upwards with a speed of 100m/s . A second arrow is fired vertically upwards with the same speed at t=5s . Then g=10  m/s2

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The two arrows will be at the same height above the ground at t=12.5s

b

The two arrows will reach back their starting points at t=20s and at t=25sec

c

The ratio of the speeds of the first and second arrows at  t=20s  will be 2:1

d

The maximum height attend by either arrow will be 1000m

answer is A, B, C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let they meet at height hafter time t 

h=100t12gt2  for first arrow

=100t512gt52for 2nd arrow.

  t=12.5s (after solving) so (1) is correct

 Time of flight of first arrow

T=2ug=2×10010=20s

Second arrow will reach after 5s of reaching first

T=25s 2nd  correct

  V1=10010×20=100m/s

V2=10010×15=50m/s

V1V2=2:1  (3) correct

   H=u22g=10022×10=500m   (4) incorrect

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring