Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

At time t = 0, a car moving along a straight line has a velocity of 16 m/s.  It slows down with an acceleration of -0.5t m/s2, where t is in seconds. Mark the correct statement(s)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The direction of velocity changes at t = 8s

b

The speed of the particle at t = 10s is 9 m/s

c

The distance traveled in 4sec is approximately 59m

d

The distance traveled by the particle in 10s is 95 m

answer is A, B, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

This is the example of non-uniform acceleration  a=dvdt=0.5t
 16vdv=0t0.5tdtv=160.5t22
Direction of velocity changes at the moment when it becomes zero monentarily
 0=160.5t22t=8s        dxdt=v=160.5t2
Let us consider that at t = 0, particle is at x = 0
 0xdx=0t(160.5t22);x=16t0.5t6;
Distance travelled = |displacement| for t<_8s  . So, distance travelled in 4s
 x=16×40.5×436=59m
Distance travelled in 10s = |Displacement in 8s| x 2-
Displacement in  10s=85.33×276.55=94m      v(t=10s)=9ms1
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring