Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

At 100° C the vapour pressure of a solution of 6.5g of a solute in 100 g water is 732 mm. If Kb = 0.52, the boiling point of this solution will be 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1010C

b

1000C

c

1020C

d

1030C

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

P0PsP0=nN=wsolute Msolute ×Msolvent Wsolvent 

at 100C,P0=760mm

760732760=6.5×18Msolute ×100Msolute =31.75gmol1ΔTb=m×Kb=wsolute ×1000Msolute ×wsolvent ×KbΔTb=0.52×6.5×100031.75×100=1.060C

boiling point of solution =1000C+1.060C1010C

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring