Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Average molar mass of a mixture of CH4  and  C2H4  present in the mole ratio a:b is 20 g/mol. If the mole ratio is reversed (b:a),  what will be molar mass of mixture?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 24.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let a mole of CH4  and b mole of C2H4  be present
  Average molar mass of mixture  =a×16+b×28a+b=20
 4a=8b orab=12 or2a=b
 On reversing mole ratio b mole of CH4 and a mole of C2H4 be present
 Average molar mass of mixture  =b×16+a×28a+b=20
      =b×16+2b×28b+2b=723 (Now,ba=12) =24g  mol1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring