Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Block  A  has a mass of 3kg and is sliding on a rough horizontal surface with a velocity  VA=2ms1 When it makes a direct collision with block B, which has a mass of 2kg and is originally at rest. If the collision is perfectly elastic, calculate the distance, in cm, between the blocks when they stop sliding the coefficient of kinetic friction between the blocks and the plane is  μk=0.4  and given  g=10ms2 ____________

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 70.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 VA'=(mAmBmA+mB)VA=(323+2)(2)=0.4ms1
 VB'=(2mAmA+mB)VB=(63+2)(2)=2.4ms1
Retardation, of both the blocks will be 
 a=μkg=0.4×10=4ms2
SA=VA22a  and  SB=VB22a
Therefore, the desired distance is
 d=SBSA=VB2VA22a=(2.4)2(0.4)28
 d=5.68=0.7m=70cm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Block  A  has a mass of 3kg and is sliding on a rough horizontal surface with a velocity  VA=2ms−1 When it makes a direct collision with block B, which has a mass of 2kg and is originally at rest. If the collision is perfectly elastic, calculate the distance, in cm, between the blocks when they stop sliding the coefficient of kinetic friction between the blocks and the plane is  μk=0.4  and given  g=10ms−2 ____________