Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Block A of mass 2kg moving with  10 m/s strikes a spring of constant  π2 N/m attached to another 2kg block  B at rest kept on a smooth floor. The time for which rear moving block  A remain in contact with spring will be

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1 s

b

12s

c

12s

d

2s

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail
Question Image

According to the statement
m1=m2=2 kg 
We have a relation for the time period of two spring mass system
t=2πμk.....1 
Where  k=spring constant= π2 N/m
μ= reduced mass= m1m2m1+m2
The time period of both oscillations are same
2πm1k1=πm1k2....2 
Now calculations for  μ=m1m2m1+m2
Substituting the values
μ=2×22+2=44=1 
For  μ=1
Substituting the value of 'μ'&'k' in (1)
T=2π1π2 
 T=2 s
But it takes  T2 time for first block to detach, implies time T2=0.5×2=1 s
The time for which rear moving block remain in contact with spring will be 1 second.
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring