Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Question Image

Blocks A ard B in the figure are connected by a bar of negligible weight. Mass of each block is 170 kg and μA = 0.2 and μB = 0.4 ,  where μA and μB  are the coefficients of limiting friction between blocks and plane, calculate the force developed in the bar (g = 10 m/sec2):

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

250 N

b

200 N

c

75 N

d

150 N

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

If the plane makes an angle θ with horizontal

tan θ = 815 If R is the normal reaction

R = 17g cos θ = 170×10×(1517) = 1500 N

Force of friction on A = 1500 ×0.2 = 300 N

Force on friction on B = 1500 ×0.4 = 600 N

Considering the two blocks as a system, the net force parallel to the plane

2×170g sin θ - 300 - 600 = 1600-900= 700 N

 Acceleration = 700340 = 3517 m/s2

Consider the motion of A alone.

170g sin θ sin θ -300-P = 170×3517

(where P is pull on the bar)

P = 500-350 = 150 N

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring