Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Calculate change in enthalpy when 2 moles of liquid water at 1 bar and 100° C is converted into steam at 2 bar and 300° C. Assume H2O vapours to behave ideally.

[Latent heat of vaporization of H2O (l) at 1 bar and 100° C is 10.8 Kcal per mole]

[R = 2 cal / mol K]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

21.6 kcal

b

11.8 kcal

c

24.8 kcal

d

23.6 kcal

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

In the reaction we have,

H2O(l)H2O(g)100CH2O(g)300C1 bar  2bar

q1=2×10.8kcal=ΔH1=21.6kcalΔH2=nCpΔT=2×4×2×2001000=3.2kcalΔH=ΔH1+ΔH2=24.8kcal

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring