Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Calculate de-Broglie wavelength (in ) for an average helium atom in a furnace at 400 K. Given mass of helium = 4.002 amu.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.39

b

0.96

c

0.63

d

0.36

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

de-Broglie wavelength, λ=hp

Mean KE of helium atom=3kT2

or      E=3×1.38×1023×4002

In terms of momentum, the energy is given by E=p22m

 or     p2=2mE or     p=2mE    p=2×4.002×1.66×1027×3×1.38×1023×200            =10.49×10-24 kgms-1

     (where mass of helium 4.002 amu = 4.002×1.66×1027kg

Now, λ=hp=6.63×103410.49×10-24=0.63×10-10 m=0.63

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring