Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Calculate pH of a solution of given mixture 0.1 mol CH3COOH + 0.2 mol CH3COO Na in 100ml of mixture. Ka = 2×10−5 .

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4.6

b

6.6

c

5

d

7.6

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given:

  • Acetic Acid (CH₃COOH): 0.1 mol
  • Sodium Acetate (CH₃COONa): 0.2 mol
  • Volume of solution: 100 mL = 0.1 L
  • Ka (for CH₃COOH): 2 × 10-5

We know that:

pKa = -log(Ka)

pKa = -log(2 × 10-5) = 4.70

  • [HA] = 0.1 mol / 0.1 L = 1 M
  • [A-] = 0.2 mol / 0.1 L = 2 M

The Henderson-Hasselbalch equation is given by:

pH = pKa + log([A-]/[HA])

Substitute the values:

pH = 4.70 + log(2)

We know that log(2) ≈ 0.3010, so:

pH = 4.70 + 0.3010 = 5.0

Final Answer

The correct pH of the solution is 5

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring