Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Calculate the drift speed of the electrons when 1 A of current exists in a copper wire of cross-section 2mm2. The number of free electrons in 1cm3 of copper is 8.5×1022.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3.6×10-5m/s

b

8.6×10-5m/s

c

11.6×10-5m/s

d

1.6×10-5m/s

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

n= free electron density,

=8.5×1022 per cm3

=8.5×1022106 per m3

=8.5×1028 per m3  (Given)

From i=neAvd, we get

vd=ineA

Substituting the values in SI units we have,

vd=18.5×10281.6×10-192×10-6

=3.6×10-5m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring