Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Calculate the electric and magnetic fields produced by the radiation coming from a 100 W bulb at a distance of 3 m. Assume that the efficiency of the bulb is 2.5% and it is a point source

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

E=3V/m and B=9.6×109T

b

E=1.9V/m and B=6×10-10T

c

E=2.9V/m and B=9.6×10-9T

d

E=6V/m and B=9×10-9T

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Intensity at a distance r from a point source of power P is given by 

I=P4πr2

So intensity at a distance of 3 m from the bulb with 2.5% efficiency will be 

I=1004π32×2.5100  =0.022 W/m2

Half of the intensity is provided by electric field and half by magnetic field

IE=I2=0.011 W/m2

IE is given by 12ε0E2c

IE=12ε0E2c or E=2IEε0c

Substituting the values, we have 

E=2×0.0118.85×10-123×108   =2.9 V/m

From the equation , c=EB

B=Ec=2.93.0×108   =9.6×10-9T

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring