Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Calculate the energy required to excite one litre of hydrogen gas at 1atm and 298 K to the first excited state of atomic hydrogen. The energy for the dissociation of H-H bond is 436 kJ/ mole

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

98.24 kJ

b

68.24 kJ

c

88.24 kJ

d

48.24 kJ

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

n=PVRT=1×10.0821×298=0.0408mole

Energy required for the given moles of H2 to dissociate into atoms = 0.0408 x 436 = 17.89 kJ
Total energy required for first excitation
= Energy for dissociate + Energy for excitation
=17.89+[Rhc(1)2(112122)×0.0408×6.023×1023×103]=17.89+80.35=98.24kJ

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring