Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Calculate the energy transferred by rain to each square metre of the surface at a place which receives 100 cm of rain in a year if the average mass of rain drops is 3.0 × 10-5 kg and their average terminal velocity is 9 m/s.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4.05×104J

b

3.05×104J

c

2.05×104J

d

4.01×104J

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Average mass of rain drops (m) = 3.0 × 10-5 kg

Average terminal velocity (v) = 9 m/s

Height (h) = 100 cm = 1m

Density of water (ρ)=103kg/m3

Area of the surface (A) = 1 m2

Volume of the water due to rain (v) = Area x height

= A x h

= 1 x 1 = 1 m3

Mass of the water due to rain (M) = Volume x Density

=V×ρ=1×103=103kg

 Energy transferred to the surface

=12mv2=12×103×(9)2=40.5×103J=4.05×104J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring