Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Calculate the gravitational force of attraction between a car of mass 600 kg and a bike of mass 100 kg separated by a distance of 20 m.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.0005 x 10– 8 N

b

2.0005 x 10– 8 N

c

1.2505 x 10– 8 N

d

0.0005 x 10– 8 N

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given: 

Mass of the car (m1) = 600 kg 

Mass of the bike (m2) = 100 kg 

Distance between them, r = 20 m 

Gravitational constant G = 6.67 × 10–11 N m–2 kg–2 

The gravitational force of attraction,

F=Gm1m2r2=6.67×1011×600×100(20)2=1.0005×108N

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring