Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Calculate the least value of the angular separation of two stars which can be resolved by a telescope of 200 cm aperture. If the aperture of the human eye be  2 mm  and if the focal length of the eyepiece be 1 inch, what must be the minimum focal length of the objective if full resolving  power of the telescope is to be utilized. Take λ=5000A0

 

.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

6.7 × 10–7 rad, 500 inches

b

1.65 × 10–7  rad, 1000 inches

c

3.35 × 10–7 rad, 1000 inches

d

None

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

\Delta \theta = \frac{{1.22\lambda }}{a}\,;

θ=1.22×5500×10-10200×10-2

= 3.35 \times {10^{ - 2}}rad\
M = \frac{{aperture\,of\,the\,objective({a_0})}}{{aperture\,\,of\,the\,eye}}\
= \frac{{200}}{{2 \times {{10}^{ - 1}}}} = 1000\, = \frac{{{f_0}}}{{{f_e}}} \Rightarrow {f_0} = 1000fe\
=1000\times1=1000\, inches
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring