Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Calculate the magnitude of work done (in Joule) when 1 mole of a perfect gas is compressed adiabatically.  The initial pressure and volume of the gas are 105 N/m2  and 6 litres respectively. The final volume of the gas is 2 litre.  Molar specific heat of the gas at constant volume is 3R2.  (Take 35/3=6.19)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 957.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

 Given that Cv=32R

γ=53 (Monoatomic)

P2=P1V1 V2γ

P2=1056253=105×(3)53=6.19×105 N/m2

W=11-γP2V2-P1V1

W=11-536.19×105×2×10-3-105×6×10-3=-957J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring