Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Calculate the molality of 1 litre solution of 93% H2SO4 (weight/volume). The density of the solution is 1.84 g/mL.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 10.43.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Mass of H2SO4 in 100ml of 93% H2SO4solution = 93g

 Mass of H2SO4 in 1000 ml of the H2SO4 solution = 930g

Mass of 1000 ml H2SO4 solution = 1000 × 1.84 = 1840g

Mass of water in 1000 ml of solution = 1840 – 930 = 910 g

 Moles of H2SO4=Wt . of H2SO4 Mol Wt . of H2SO4=93098

Moles of H2SO4 in 1 kg of water =93098×1000910=10.43 mol kg-1

Molality of 1 litre solution = 10.43

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring