Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Calculate the molarity and normality of a solution containing 0.5 g of NaOH dissolved in 500 ml. solution-

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.025 M, 0.025 N

b

0.25 M, 0.25 N

c

0.0025 M, 0.025 N

d

0.025 M, 0.0025 N

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Weight  of NaOH dissolved = 0.5 g

Volume  of NaOH Solution = 500 ml 

Calculation of molarity 

0.5 g of NaOH =0.540 moles of NaOH

[ Mol. wt. of NaOH = 40]

                        = 0.0125 mole 

Thus 500 ml of the solution contain 

NaOH = 0.0125 mole

 1000 ml of the solution contain 

=0.0125500×1000=0.025M

Hence molarity of the solution = 0.025 M

Calculation of normality

Since NaOH is monoacidic; 

Eq. wt. of NaOH = Mol. wt. of NaOH = 40 

 0.5 g of NaOH

=0.540 g equivalents = 0.0125 gram equivalents 

Thus 500 ml of the solution contain NaOH = 0.0125 g equiv. 

 1000 ml of the solution contain

=0.0125500×1000=0.025

Hence normality of the solution = 0.025 N

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring