Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Calculate the moles of Hydrogen present in a 500 cmଷ sample of hydrogen gas at a pressure of 760 mm of Hg and27°C

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.03×10-5 mole

b

3.02×10-4 mole

c

2.03×10-2 mole

d

2.56×10-6 mole

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

First we should convert the given data into suitable units of ideal gas equation.

volume,V=500cm3

=500cm31000 cm3×1.0L

=0.500 L

Pressure ,P =760 mm of Hg=760 mm of hg760 mm of hg×1 atm   1 atm= 760 mm of hg=1.00 atm

Temperature , T = 27°C

So, T  in Kelvin = °C + 273

=  27  +  273

= 300 k

Universal gas constant , R = 0.0821 L.atm /mol.K

From ideal gas equation.

n=pvRT

=1.00×0.5000.0821×300

=2.03×10-2mol

The number of moles of Hydrogen gas present in 500 cm3  sample of Hydrogen gas at a pressure of 760 mm of Hg and 27°C is 2.03×10-2mol

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Calculate the moles of Hydrogen present in a 500 cmଷ sample of hydrogen gas at a pressure of 760 mm of Hg and27°C