Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Calculate the pH of a buffer solution containing 0.45 moles of  

NH4OH  and x0.75 mole of NH4Cl.Kb for 

NH4OH is 1.8×102

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 9.0335.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let volume of buffer solution= one litre 

Then NH4OH=0.45M;NH4Cl=0.75M. 

But for a basic  buffer solution: pOH=pKb+log10[ Salt ][ Base ]=log101.8×105+log100.750.45

or         pOH=4.7447+[0.1249+0.3467]

           =4.7447+0.2218=4.9665

But pH=14pOH=144.9665=9.0335

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Calculate the pH of a buffer solution containing 0.45 moles of  NH4OH  and x0.75 mole of NH4Cl.Kb for NH4OH is 1.8×10−2