Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Calculate the water pressure at the bottom of a tank whose length, width, and depth are 2m,  1.5m, and 1m respectively. The density of water is 1000kgm−3.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

9800 Nm−2

b

98 Nm−2

c

5400 Nm−2

d

2800 Nm−2

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given : 
Height (h)=1m,
Density (d)=1000kgm−3,
Acceleration due to gravity (g)=9.8ms−2
Since pressure depends only on the depth of the liquid, therefore,
Pressure (P)=hdg
=1m×1000 kgm−3×9.8ms−2
P =9800 Nm−2

Therefore, water will exert 9800 Nm-2 pressure at the bottom of the tank. 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring