Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Certain force acting on a 20 kg mass changes its velocity from 5 m/s to 2 m/s. Calculate work done by the force

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0

b

210J

c

210 J

d

180 J

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Mass = 20 kg

Initial velocity (u) = 5 m/s

Final velocity (v) = 2 m/s

Work done (W)  =Force(F)×displacement(S)

We know = v2u2=2as

s=v2u22a

=ma×v2u22a

=20×(2)2(5)22=20×4252=20×10.5g

=20×10510=210J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Certain force acting on a 20 kg mass changes its velocity from 5 m/s to 2 m/s. Calculate work done by the force