Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Chlorophyll extracted from the crushed green leaves was dissolved in water to make 2L solution of Mg of concentration 48ppm. The number of atoms of Mg in this solution is x×1020 atoms. The value of x is (Nearest Integer) (Given : Atomic mass of Mg is 24gmol1;NA=6.02×1023mol1 ) 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 24.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

  ppm=Wsolute  Volume of solution (in mL ) ×106Wsolute 2000×106=48Wsolute =48×2×103
 Moles of Mg=48×2×10324=4×103mol
Atoms of Mg=4×103×6.022×1023=24×1020
So, the value of x is 24.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring