Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Compute the amount of work done by a gas which is being isobarically heated from 27C  to 127C.  if it is in vessel closed by a movable piston with a cross-sectional area of 20 cm2 and weighting 5 kg. Consider two case(1) the vessel is arranged horizontally (Figure-a), and (2) the vessel is arranged vertically (Figure-b). The initial volume of the gas is 6 litres. Assume standard atmospheric pressure = 100kPa. Neglect friction. Fill (w1+w2)/50(inJ) in OMR.
 Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 9.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

 w1=PΔU =105×[86]×103=200J PV=nRT PV=nR×300 PV'=nR×400 v'v=43 v'=8l P2=p0+mgA=105+5×1020×104=105+2.5×104 w2=12.5×104×[86]×105=250J w1+w2=450J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring